Suche
Close this search box.

Startseite →  Organisatorisches → AktuellesBeitrag

I Dni Kahlbaum’a GörlitZgorzelec

Stowarzyszenie Europrymus  Zgorzelec oraz Entwicklungsgesellschaft Niederschlesische Oberlausitz  mbH Görlitz we współpracy z wolontariatem „Inicjatywa PRO Kahlbaum” realizują transgraniczny projekt w Europa- Mieście Görlitz-Zgorzelec od 10 do 17 kwietnia 2024 r., aby zapoznać uczniów, przedstawicieli świata nauki, kultury i polityki ze Zgorzelca i Görlitz z medyczną historią Görlitz, założycielem byłego „sanatorium dla epileptyków” (założonego 169 lat temu) z dr Hermann’em Andreas’em Reimer’em, historią budowy obiektu Kahlbaum, życiem i pracą dr Karla Ludwiga Kahlbaum’a oraz możliwą przyszłością obiektu Kahlbaum’a jako Niemieckiego Centrum Astrofizyki (DZA).

Pan Rafał Gronicz Burmistrz Miasta Zgorzelec popiera ten projekt  dostrzegając jego znaczenie jako inicjatywy o znaczeniu regionalnym dla trójkąta granicznego Saksonia-Dolny Śląsk-Czechy.  Celem projektu jest wzmacnianie umiejętności i wykorzystanie potencjału regionalnego dziedzictwa kulturowego i historii medycyny.

Projekt zostanie uroczyście zainicjowany 10 kwietnia otwarciem wystawy na powyższy temat i wykładem „Najnowsze wyniki z kosmosu: w drodze do Niemieckiego Centrum Astrofizyki” w języku angielskim przez prof. Günther’a Gustav’a Hasinger’a, dyrektora założyciela Niemieckiego Centrum Astrofizyki (DZA), w auli DPFA Europrymus w Zgorzelcu, ul. Boh. II AWP 16.

W dniu 17 kwietnia odbędzie się KahlbaumInfoDay w Centrum Informacji i Spotkań dr Kahlbaum’a – KIB – przy Querstraße 10 Görlitz naprzeciwko byłej kliniki psychiatrycznej Kahlbaum’a.